تولّد پرواز آزمایش خودروی الکتریکی دنیای خودرو

تولّد: پرواز آزمایش خودروی الکتریکی دنیای خودرو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گام سوم بورس به سوی رونق

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته بیشترین رشد از 30 اردیبهشت را تجربه کرد و با زیاد کردن 392 واحدی وارد کانال 79 هزار شد. ارزش معاملات

گام سوم بورس به سوی رونق

گام سوم بورس به سوی رونق

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته بیشترین رشد از 30 اردیبهشت را تجربه کرد و با زیاد کردن 392 واحدی وارد کانال 79 هزار شد. ارزش معاملات نیز که بعد از انتخابات ریاست جمهوری رو به کم کردن گذاشته بود، روز گذشته به 129میلیارد تومان رسید. رشد ارزش معاملات به بالای 100 میلیارد تومان از چهارشنبه هفته گذشته و در ادامه زیاد کردن تقاضا در نمادهای نقدشونده بازار سهام زمینه ساز عوض کردن مسیر رکودی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شدند. دیروز نیز سومین گام بورس به سوی رونق با زیاد کردن تحرک در نمادهای بزرگ بورسی برداشته شد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته خود را با رشد 392 واحدی (معادل 5/ 0 درصد) به آخر رساند تا بیشترین رشد شاخص از 30 اردیبهشت در کارنامه بازار سهام ثبت شود. به عبارتی می توان گفت این بیشترین میزان رشد شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از برگزاری بااهمیت ترین مناسبت سیاسی کشور بوده هست. در شرایط کنونی به نظر می رسد بعد از رشد ارزش معاملات به ارقام بالاتر از 100 میلیارد تومان، طی روزهای اخیر و زیاد کردن توجه سهامداران به سهام با نقدشوندگی بالا، زیاد کردن تحرک در نمادهای بزرگ بورسی سومین گام حرکت بورس به سوی رونق باشد.

گام سوم بورس به سوی رونق

پالس مثبت ارزش معاملات به بازار

ارزش معاملات که بعد از انتخابات ریاست جمهوری رو به کم کردن گذاشته بود، روز گذشته به 129 میلیارد تومان رسید. با وجود اینکه همچنان ارزش معاملات روزانه بازار سهام در مقایسه با دوران اوج بورس فاصله دارد، ولی نسبت به میانگین این متغیر در یک ماه گذشته رشد بیش از 50 درصدی را نشان می دهد (میانگین ارزش معاملات روزانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در یک ماه اخیر حدود 85 میلیارد تومان بوده است). در این میان ولی همان طور که پیش از این به دفعات در گزارش های «دنیای اقتصاد» گفته شد اصلاح نسبی معاملات با زیاد کردن دادوستد سهام در میان معامله گران و استمرار این روند می تواند توصیه امیدوار کننده ای در بازار سهام باشد. تغییری که در صورت تکرارپذیری می تواند آخر دوره اصلاحی سهام را به دنبال داشته باشد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته بیشترین رشد از 30 اردیبهشت را تجربه کرد و با زیاد کردن 392 واحدی وارد کانال 79 هزار شد. ارزش معاملات

نقدشوندگی سهام در صدر توجه بورس بازان

طی روزهای اخیر به واسطه اصلاح فضای کلی معاملات در بازار سهام، شاهد زیاد کردن توجه سهامداران به سهامی هستیم که غالبا با رویکرد سفته بازانه یا نقدشوندگی اوج مورد رصد قرار می گیرند، به عبارتی دیگر سرمایه گذاران در این روزها در نمادها و صنایعی حضور پیدا می کنند که جریان نقدینگی محسوسی در آنها شکل گرفته است.

در مجموع جهت تحلیل یک شرکت دو فاکتور مهم ارزندگی سهام و همچنین واکنش‌ها بازار نسبت به سهم از سوی سرمایه گذار مورد توجه قرار می گیرد. در شرایط کنونی ولی شاهد غلبه تاثیرگذاری نقدینگی بر واکنش‌ها بازار سهام هستیم. بر این اساس به نظر می رسد هم اکنون تحلیل در بازار سهام عمدتا به جریان نقدینگی معطوف شده است است و فعالان بازار کمتر به تحلیل صورت های مالی شرکت ها میل به پیدا می کنند. به همین علت حرکت بازار نیز عمدتا از سهام نقدشونده شروع می شود. به عنوان نمونه می توان به معاملات روزهای اخیر در صنایعی همچون خودرویی ها، قندی ها و گروه رایانه اشاره کرد.

یکی از گروه هایی که طی معاملات هفته جاری مورد اقبال سرمایه گذاران قرار گرفتند، قندی های بازار سهام بودند به طوری که اغلب نمادهای زیرمجموعه این گروه با صف های خرید همراه شدند و شاخص گروه نیز توانست در جریان معاملات روز شنبه، از سقف تاریخی خود عبور کند. روز گذشته نیز ارزش معاملات در این گروه به 9 میلیارد تومان رسید که در مقایسه با معاملات هفته های اخیر مناسب ارزیابی می شود. گروه رایانه از دیگر گروه هایی است که طی روزهای اخیر شاهد تحرکات جدی و مثبت سهامداران در نمادهای زیرمجموعه خود بود. مجامع مناسب و همچنین عملکرد قابل قبول این شرکت ها از جمله دلایل ایجاد تقاضای مثبت در سهام این شرکت ها به شمار می رود.

گام سوم بورس به سوی رونق

بنابراین قیمت بعضی نمادهای زیر مجموعه گروه رایانه نیز روند رو به رشدی را در پیش گرفته اند ولی باید توجه داشت قیمت این سهام به تدریج به سطوحی خواهد رسید که دیگر توجیه پذیر نیست. به نظر می رسد در این سطوح با شناسایی سود در میان سهامداران شاهد زیاد کردن فشار فروش در میان نمادهای زیرمجموعه رایانه باشیم. نمادهای خودرویی که طی روزهای اخیر مورد اقبال بازار قرار گرفته بودند تا شاخص این گروه نیز در روند صعودی قرار گیرد، روز گذشته به واسطه شدت یافتن فروش، نتوانستند صف های خرید خود را حفظ کنند. بر این اساس به نظر می رسد در صورتی که نقدینگی جدیدی وارد این گروه نشود، امیدی به استمرار رشد این سهام وجود ندارد.

افزایش تحرک در میان نمادهای بزرگ

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته بیشترین رشد از 30 اردیبهشت را تجربه کرد و با زیاد کردن 392 واحدی وارد کانال 79 هزار شد. ارزش معاملات

پیش از این انتظار می رفت که با استمرار زیاد کردن ارزش معاملات در بازار سهام و در صورت توجه به تحولات بنیادی اطراف سهام، نقدینگی به سوی گروه های بزرگ تر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هدایت شود و به دنبال آن شاخص کل بازار سهام نیز رشد مناسبی را تجربه کند. معاملات روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران موید این عنوان بود. شاهد این مدعا سبقت شاخص کل از شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) طی معاملات روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. نمادهایی همچون «فملی»، «فولاد» و «کگل» نیز در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل قرار گرفتند. در این شرایط به نظر می رسد نمادهای کامودیتی محور (کالایی) با توجه به قرار گرفتن در فصل مجامع و همچنین گزارش های سه ماهه قابل قبول از جذابیت خاص ای جهت سهامداران برخوردار باشند و اوضاع مناسبی را در پیش گیرند. این عامل همچنین می تواند باعث حفظ اقبال سهامداران به این نمادها باشد. در این میان ولی همچنان وجود فروشندگان بالقوه می تواند مانعی در برابر رشدهای پرشتاب باشد، به عبارتی دیگر حرکت این سهام با توجه به اوضاع بنیادی شرکت رخ داده و در حضور عرضه کنندگان فعال احتمالا شکل هیجانی به خود نمی گیرد.

فرصت ها و ترساندن های آینده بازار سهام

اشاره شد هنوز معاملات با روزهای اوج خود فاصله دارد (در دو ماه ابتدای امسال میانگین ارزش معاملات حدود 200 میلیارد تومان بود). این عنوان می تواند سیگنال های مثبت و منفی را به بازار مخابره کند. از طرفی با توجه به معاملات ضعیف، نقدینگی محدود و همچنین وجود فروشندگان بالقوه، توان رشد عجیب و ادامه دار ناممکن به نظر می رسد. در برابر ولی با توجه به اینکه به تدریج فعالان بازار سهام متوجه ارزندگی سهام می شوند انتظار می رود با استمرار روند رو به رشد، سرمایه گذاران بیشتری جذب بازار سهام شوند. در عین حال این جریان می تواند در گروه های متفاوت بازار سهام تکرار شود.

گام سوم بورس به سوی رونق

در حال حاضر از جمله رفتارهایی که در میان معامله گران مشاهده می شود، ورود هیجانی جهت خرید سهام بدون توجه به شرایط بنیادی شرکت هست. حال آنکه سهامداران باید هوشمندانه تصمیم گیری کرده و اسیر رفتارهای سفته بازانه در بازار نشوند، بلکه تحلیل پذیری را در صدر تصمیم گیری خود قرار دهند. در عین حال در شرایط کنونی با توجه به قرار گرفتن در فصل مجامع بعضی سهامداران با وحشت از این عنوان به جمع فروشندگان بازار می پیوندند. این در حالی است که تقسیم سودهای نقدی شرکت ها باعث رقيق شدن سهم در بازار و نزديك شدن قيمت سهم به ارزش اسمي می شود. این عنوان در نهایت با تعدیل نسبت P/ E می تواند موجب زیاد کردن جذابیت قیمت ها جهت فعالان بازار شود.

نگاهی به آمار معاملات

روز گذشته نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر، ملی صنایع مس ایران، ارتباطات سیار و فولاد خوزستان بیشترین نقش در رشد شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را بر عهده داشتند. معاملاتی که در نهایت شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را با رشد 5/ 0 درصدی همراه کرد. به این ترتیب بازدهی بازار سهام از ابتدای سال تاکنون به 8/ 2 درصد رسید.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات این روز (با کسرمعاملات بلوکی) شاهد دادوستد 885 میلیون سهمی در 50 هزار نوبت معاملاتی بود تا ارزش کل معاملات این روز بازار سهام به 129 میلیارد تومان بالغ شود. بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد شاخص اکثر گروه های فعال در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد مواجه بوده اند. به طوری که از بین 37 صنعت مورد بررسی در این بازه زمانی شاخص 18 صنعت با رشد و شاخص 14 صنعت با کم کردن همراه بوده هست. (شاخص 5 صنعت نیز عوض کردن نکرده ماند). در این میان گروه فلزات اساسی با رشد 5/ 2 درصدی نماگر خود پربازده ترین صنعت روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود.

پس از این گروه، گروه های استخراج کانه های فلزی و منسوجات با رشد به ترتیب 4/ 2 و 2 درصدی در رده های بعدی قرار گرفتند. گروه های ماشین آلات و دستگاه های برقی و سایر واسطه گری های مالی ولی با افت به ترتیب یک و 9/ 0 درصدی در قعر جدول بازدهی صنایع روز گذشته بازار سهام قرار گرفتند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs